DEVELOPMENT CENTER
DEVELOPMENT CENTER (DC – FEJLESZTŐ KÖZPONT)
Belső kiválasztás esetén olykor nehéz eldönteni, kit érdemes az adott pozícióra választani, ki teljesítene jobban vezetői szerepkörben? A Fejlesztő Központ gyakorlatait igény szerint úgy alakítjuk ki, hogy a Megrendelő meglevő kompetencia-rendszerének kritikus kompetenciái mérhetőek legyenek az adott feladatokkal. A Development Center során a munkatársakat olyan egyéni, páros és csoportos helyzetek elé állítjuk, amelyekkel feltehetően korábbi munkakörükben nem találkoztak, így rengeteg új információt nyerhetünk róluk.
Milyen esetekben célszerű DC-t alkalmazni?
-
Belső kiválasztás
-
Előléptetés
-
Fejlesztési tervek elkészítésének támogatása
-
Kompetencia-felmérés céljából
Előnyei
-
Testreszabott: mert olyan helyzetgyakorlatokban figyelhetik meg a jelöltek viselkedését, amely legjobban modellezi a leendő munkakörben a jövőben előforduló helyzeteket.
-
Objektív: mert ugyanazon, előre meghatározott értékelési szempontok alapján értékelünk minden jelöltet, valamint egy jelöltet a 2 pszichológuson kívül akár 2-3 más megfigyelő is értékel a megbízó részéről.
-
Idő-hatékony: 1 nap alatt szinte tetszőleges mennyiségű jelölt értékelhető
-
Több-szempontú és komplex: a több-szempontúságot biztosítja, hogy a jelöltek több különböző helyzetben bizonyíthatják rátermettségüket, illetve, hogy több megfigyelő értékeli őket.
-
Aktív: a jelöltek a feladathelyzetekben aktívan és spontán módon vesznek részt, hiszen nem tudják, hogy mik a feléjük támasztott elvárások, a „helyes megoldások”.
Módszerek
-
Csoportos gyakorlat (pl. csoportos döntéshozatal, csoportos projekttervezés)
-
Páros gyakorlat, szerepjáték (pl. tárgyalási helyzet, konfliktushelyzet, stb.)
-
Prezentációs feladat
-
Rövid eset-elemzések
-
Pszichológiai tesztek (személyiségtesztek, képességtesztek) és pszichológiai interjú